Znamy zwycięzców Konkursu na Grant
Czworo naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej będzie komercjalizować swoje pomysły dzięki grantom w projekcie w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności 2.0”.
Do konkursu organizowanego przez konsorcjum, którego Liderem jest Uniwersytet Warszawski, wpłynęło 29 wniosków. Wszyscy wnioskodawcy prezentowali swoje rozwiązania przed Komitetem Inwestycyjnym obradującym w Warszawie, w którego skład wchodzili m.in. przedstawiciele funduszy venture capital. Członkowie Komitetu zdecydowali, że do pracowników naukowych i ich zespołów trafi łącznie piętnaście grantów, w tym cztery dla Politechniki Świętokrzyskiej o łącznej wartości 90 tys. zł.
Dr inż. Piotr Kurp z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn otrzymał dofinansowanie na projekt opracowania technologii i przyrządu do cięcia linek skręcanych, skoncentrowanym strumieniem energii. Specjalistyczny przyrząd, zintegrowany z urządzeniem laserowym, zostanie opracowany, wykonany i przetestowany w ramach grantu.
Dr inż. Piotr Thomas, również z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, opracuje technologię wykonania modułu systemowego schodów stalowych Tytan 2. Aktualnie nie jest dostępna na rynku innowacja produktowa takich wyspecjalizowanych modułów systemowych.
Grant wywalczył też dr inż. Józef Ciosmak z Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Celem jego projektu jest zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie inteligentnych sterowników, które będą monitorowały temperaturę sklepowych lad chłodniczych i wysyłały powiadomienia sms pod wskazany numer telefonu.
Wśród nagrodzonych znalazła się również doktorantka – mgr inż. Paulina Kostrzewa z Wydziału Budownictwa i Architektury. Jej projekt to ekologiczna cegła autoklawizowana (wapienno – piaskowa) o bardzo dużej wytrzymałości.
Projekt „Inkubator Innowacyjności 2.0” jest realizowany w ramach konsorcjum przez Ośrodek Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej we współpracy z Uniwersyteckim Ośrodkiem Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego – spółką celową Uniwersytetu Warszawskiego UWRC sp. z o.o. i spółką celową Instytutu Fizyki PAN – NANO TECH IP sp. z o. o.
Uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu grantów II 2.0