Szansa na wdrożenie
Innowacyjny projekt z Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentowany podczas Forum XIII edycji ARP Innovation Pitch ma realne szanse wdrożenia w Grupie Azoty PUŁAWY. Chodzi o nowy nawóz i jego wykorzystanie w uprawach. „Surowcem nie są w tym wypadku fosforyty, a odpady powstałe po spaleniu osadów ściekowych”-tłumaczy Renata Stoińska, współautorka projektu.
Twórcy są już po pierwszych rozmowach z przedstawicielami firmy. Współpraca ma szansę zaowocować wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań.
PUŁAWY stawiają na innowacyjność, łącząc naukę i wyzwania stojące przed współczesnym przemysłem. Spółka jest otwarta na nowe wyzwania. Do realizacji wybrała pięć projektów z autorami których chce nawiązać współpracę. Wśród laureatów XIII edycji ARP Innovation Pitch znaleźli się zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i specjalistyczne firmy działające na rynku nowych technologii. Zwycięskie projekty dotyczą m.in. nowoczesnych nawozów i środków ochrony roślin oraz ciekawych rozwiązań z zakresu optymalizacji technologii np. poprzez zastosowanie nowoczesnych katalizatorów w procesie chemicznym. Docenione zostało też ciekawe rozwiązanie z pogranicza elektroniki i informatyki.
Projekt zespołu z Politechniki Świętokrzyskiej był rozwijany w ramach prac przedwdrożeniowych finansowanych z Programu Ministra „Inkubator Innowacyjności+”.
Zespół projektowy: prof. dr hab. Elżbieta Bezak-Mazur, mgr inż. Renata Stoińska, dr Małgorzata Widłak (pozostałe osoby zaangażowane w realizację prac przedwdrożeniowych: mgr inż. Joanna Ciopińska, dr inż. Bartosz Szeląg, dr inż. Justyna Zapała-Sławeta).