Kielce
41 34-24-471
ott@tu.kielce.pl

Granty na komercjalizację

Granty na komercjalizację

Kolejne trzy zespoły naukowe z Politechniki Świętokrzyskiej będą komercjalizować swoje pomysły dzięki grantom w projekcie w ramach Programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”.

Do III edycji „Konkursu na Grant”, zorganizowanego przez konsorcjum, którego Liderem jest Uniwersytet Warszawski, zakwalifikowanych zostało 12 wniosków, w tym 4 z Politechniki Świętokrzyskiej.

Wnioskodawcy prezentowali swoje rozwiązania zdalnie przed Komitetem Inwestycyjnym,
w którego skład wchodzili m.in. przedstawiciele funduszy venture capital.  Członkowie komitetu, na podstawie informacji zawartych we wnioskach o dofinansowanie prac przedwdrożeniowych oraz prezentacji Uczestników konkursu, przyznał 10 grantów zespołom naukowo-badawczym na łączną kwotę 357 000,00 PLN, w tym 3 Granty dla naukowców Politechniki Świętokrzyskiej, na kwotę 77 000,00 PLN.

Dr hab. inż. Łukasz Bąk prof. PŚk we współpracy z dr hab. Zbigniewem Gorycą, prof. PŚk
z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki otrzymał dofinansowanie na projekt „Niskospadowa mikroelektrownia wodna”. Badania prowadzone w ramach grantu będą koncentrowały się na wykonaniu badań prototypu mikroelektrowni wodnej w warunkach rzeczywistych. Grant przewiduje wykonanie testów terenowych i ewentualnych zmian konstrukcyjnych /technologicznych wynikających z badań eksploatacyjnych.

Z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, Grant wywalczył też dr inż. Jarosław Rolek. Celem jego projektu  pn.: „Silnik z magnesami trwałymi o rozruchu bezpośrednim” jest wykonanie prototypu innowacyjnego silnika LSPMSM o mocy 5.5 kW pozwalającego na zaprezentowanie jego przewagi nad klasycznymi silnikami indukcyjnymi obecnie wykorzystywanymi
w większości układów napędowych średniej i dużej mocy w postaci wyższej sprawności i mniejszej emisji strumienia ciepła.

Wśród nagrodzonych znalazł się również Pan dr inż. Tomasz Bucki wraz z zespołem naukowym reprezentującym Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn. Jego projekt to „Wytwarzanie kompozytów na bazie stopów aluminium z wypełniaczem mineralnym o strukturze porowatej”. Efektem finalnym prac ma być gotowy wyrób w postaci kompozytu z wypełniaczem mineralnym. Zastosowanie rozwiązania pozwoli na bardziej ekonomiczne i mniej kosztochłonne wytwarzanie wyrobów porowatych metodą odlewniczą, przy użyciu typowej infrastruktury odlewni. Wdrożenie technologii zwiększy możliwość wykorzystania tanich i dostępnych złóż mineralnych i zagospodarowania porowatych odpadów przemysłowych.

Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest realizowany w ramach konsorcjum przez Politechnikę Świętokrzyską we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i spółką celową Uniwersytetu Warszawskiego UWRC sp. z o.o.  w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

https://kielce.tvp.pl/59065600/77-tysiecy-na-badania-naukowcy-z-politechniki-swietokrzyskiej-laureatami-konkursu-na-grant