Kielce
41 34-24-471
ott@tu.kielce.pl

Granty na komercjalizację

Granty na komercjalizację

 

Troje naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej będzie komercjalizować swoje pomysły dzięki grantom w projekcie w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum przez Ośrodek Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej we współpracy z Uniwersyteckim Ośrodkiem Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i spółką celową Uniwersytetu Warszawskiego UWRC sp. z o.o., a jego celem jest inicjowanie współpracy środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym.

Do „Konkursu na Grant” mogli zgłosić się zarówno pracownicy naukowi Uczelni z dużym doświadczeniem, jak również młodzi doktoranci będący dopiero na początku swojej kariery naukowej – wszyscy mieli równe szanse, a podstawowym kryterium oceny było zapotrzebowanie rynku na dany  innowacyjny produkt lub technologię.

Realizacja grantów będzie polegała na przeprowadzeniu prac przedwdrożeniowych (np. budowie prototypu, badaniach w warunkach rzeczywistych), promocji danego produktu/ technologii oraz ewentualnym dostosowaniu rozwiązania do potrzeb konkretnego odbiorcy. Mamy nadzieję, że efektem przeprowadzonych prac będzie wdrożenie innowacyjnych pomysłów w działalności gospodarczej przedsiębiorstw.

Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowanych zostało 15 wniosków, w tym 6 z Politechniki Świętokrzyskiej. Wszyscy wnioskodawcy prezentowali swoje rozwiązania zdalnie przed Komitetem Inwestycyjnym, w którego skład wchodzili m.in. przedstawiciele funduszy venture capital. Członkowie Komitetu przyznali pracownikom naukowym i ich zespołom 6 Grantów na łączną kwotę 241 240,00 PLN, w tym 3 Granty dla naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, na kwotę 180 000,00 PLN
i 3 Granty dla naukowców Politechniki Świętokrzyskiej, na kwotę 61 240,00 PLN

Mgr inż. Piotr Młynarczyk z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn otrzymał dofinansowanie na projekt „Regeneracja i ulepszanie warstwy wierzchniej części maszyn z wykorzystaniem technologii Elektro Spark Deposition”. Badania prowadzone w ramach Grantu będą koncentrowały się na zastosowaniu innowacyjnego, selektywnego stopowania powierzchni pierwiastkami uszlachetniającymi oraz teksturyzowania powierzchni w celu polepszenia jakości
i wytrzymałości produktów metalowych.

Z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, Grant wywalczył też mgr inż. Grzegorz Witkowski. Celem jego projektu jest „Opracowanie podzielnika kosztów ogrzewania, zwłaszcza dla wymienników ciepła” (grzejników). Urządzenie to umożliwi dokładniejsze szacowanie podziału zużycia ciepła w lokalach mieszkalnych w budownictwie wielorodzinnym.

Wśród nagrodzonych znalazła się również Pani dr inż. Ewa Zender-Świercz z Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki. Jej projekt to „Urządzenie do wentylowania pomieszczeń
z akumulacyjnym wymiennikiem do odzysku ciepła”.
Zastosowane rozwiązanie pozwoli zintensyfikować wymianę powietrza w obiektach nowych i poddawanych modernizacji, pozytywnie wpłynie na stan zdrowia użytkowników pomieszczeń oraz ograniczy zużycie energii i emisji dwutlenku węgla do otoczenia.