Kielce
41 34-24-471
ott@tu.kielce.pl

Międzynarodowa wizyta studyjna w Kielcach i na PŚk

Międzynarodowa wizyta studyjna w Kielcach i na PŚk

W ramach międzynarodowego projektu ITTA (Międzynarodowa Akademia Transferu Technologii)
w dniach 26.02.2019 – 01.03.2019 w Kielcach gościli uczestnicy z Turcji, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Polski. Tematem przewodnim było określenie potrzeb pracowników z międzynarodowej sieci transferu technologii.

Przez 3 dni grupa uczestniczyła w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez Michała Misztala – CEO Startup Academy. Uczestnicy poznali 20 najpopularniejszych modeli biznesowych, metodę Lean Startup i Customer Development oraz przygotowali elevator pitch. Ponadto mieli okazję podzielić się doświadczeniami i wiedzą na temat innowacyjnych pomysłów dotyczących badań i rozwoju.

W piątek 1.03.2019 uczestnicy  projektu  odwiedzili  Politechnikę Świętokrzyską. Grupa zwiedziła Centrum Laserowych Technologii Metali, gdzie czekał na nich łazik marsjański Impuls, zaprojektowany i skonstruowany przez studentów oraz pracowników PŚk. Drużyna zwyciężyła w czwartej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Delegacja miała okazję spróbować swoich sił w sterowaniu łazikiem.

Kolejnym punktem wizyty było Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie CNC. Goście mieli możliwość obejrzenia najnowocześniejszych na rynku europejskim obrabiarek CNC, wraz z pełnym oprzyrządowaniem. Pracownik laboratorium, dr  Michał Skrzyniarz, przedstawił cały cykl wytwarzania produktu, począwszy od programowania, poprzez obróbkę, aż do precyzyjnych pomiarów produktu finalnego.

Następnie uczestnicy udali się do energooszczędnego, „inteligentnego” budynku dydaktyczno-laboratoryjnego Energis, zasilanego z odnawialnych źródeł energii, gdzie  Dr hab. inż. Łukasz Orman oprowadził grupę po laboratoriach i omówił nowoczesne technologie zastosowane przy budowie obiektu.

W trakcie oprowadzania uczestnicy projektu mieli okazję porozmawiać z kierownikiem Ośrodka Transferu Technologii Panią Justyną Bonar na temat komercjalizacji wynalazków i wyników badań naukowych powstałych na Politechnice Świętokrzyskiej.